Wypożyczony samochód, a awaria na drodze?

Wszystkie udostępniane w naszej wypożyczalni samochody nie są starsze niż kilka lat. Pomimo jednak niemalże znikomego przebiegu i regularnego serwisowania w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, zawsze może przydarzyć się nieoczekiwana awaria na drodze. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Czy jesteśmy zdani tylko na siebie czy też obowiązują nas określone procedury?

Wypożyczalnia samochodów i jej zasady?

Już na samym początku należy wyraźnie podkreślić, że podejście wypożyczalni samochodów do awarii i kolizji na drogach jest różne – nie ma odgórnych uregulowań i każda wypożyczalnia może niemal dowolnie ustalać warunki w tym zakresie. Niektóre wypożyczalnie ograniczają swój udział wyłącznie do oddania samochodu w ręce klienta, a następnie odebrania go w identycznym stanie przerzucając całą odpowiedzialność za okres wypożyczenia na klienta. Nasza wypożyczalnia podchodzi do tematu awarii i kolizji w inny sposób, mając na uwadze przede wszystkim komfort użytkowania wypożyczonego samochodu.

 

Awaria czy kolizja?

Wbrew pozorom musimy tutaj rozdzielić dwie sytuacje – awarię na drodze spowodowaną samoistną usterką samochodu oraz kolizję (ewentualnie wypadek drogowy). Powyższe rozróżnienie wynika z odmiennych skutków tego typu zdarzeń drogowych i tym samym konieczności podjęcia różnych środków. Jak dokładnie wygląda to w naszej wypożyczalni?

 

Awaria na drodze

Jeżeli nasz samochód zgasł podczas jazdy, nie chce odpalić, uszkodzeniu uległa opona – czyli mamy do czynienia z typową awarią – powinniśmy skorzystać z numeru telefonu otrzymanego przy wypożyczeniu samochodu i podpisywaniu umowy. Jest to numer infolinii assistance. W zależności od zakresu danej awarii możemy spodziewać się tutaj nie tylko naprawy samochodu na drodze, ale również podstawienia innego samochodu czy nawet zameldowania w najbliższym hotelu dla wszystkich podróżujących w oczekiwaniu na naprawę pojazdu. Jeżeli awarii nastąpiła z winy samego pojazdu, a nie użytkownika, to nie zostanie on obciążony żadnymi kosztami.

 

Wynajem samochodu, a kolizja na drodze?

W przypadku kolizji drogowej bądź wypadku drogowego sprawa jest jednak znacznie poważniejsza. W pierwszej chwili powinniśmy wezwać nie tylko odpowiednie służby (przede wszystkim policję – nawet przy najmniejszej stłuczce – celem spisania notatki dla ubezpieczyciela), ale również skontaktować się z naszą infolinią. To nie tylko wywiązanie się z obowiązku przyjętego podczas wypożyczenia samochodu w naszej firmie, ale również danie nam możliwości podjęcia odpowiednich kroków w celu udzielenia pomocy w ramach assistance i podstawienia chociażby innego samochodu do dalszej podróży.