Stan pojazdu w momencie zwrotu do wypożyczalni samochodów

Internet pełen jest różnorodnych poradników dotyczących tego, w jaki sposób należy wypożyczać samochód i w jakim stanie należy go zwracać oraz na co zwracać uwagę przy jego odbiorze oraz zdawaniu. Co prawda wszystko można streścić w jednym zdaniu opierającym się na zasadzie „oddajemy samochód w takim stanie, w jakim go otrzymaliśmy”, to jednak jest od tego kilka wyjątków. Na co powinniśmy zwrócić uwagę odbierając samochód z wypożyczalni i go oddając?

Protokół zdawczo-odbiorczy

Podstawą wydania oraz zwrotu każdego samochodu w naszej wypożyczalni jest protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wyraźnie wypisane są wszelkie wymagania dotyczące stanu zwracanego pojazdu. W momencie przekazywania samochodu klientowi wyraźnie podkreślamy czy samochód należy zwrócić z pełnym czy z pustym bakiem oraz kto odpowiada za czystość zwracanego pojazdu. Co prawda wypożyczalnie samochodów różnie podchodzą do tych kwestii, to jednak my dajemy wybór naszym klientom czy cenią sobie wygodę dostarczenia samochodu z pełnym bakiem i możliwość zwrotu samochodu bez benzyny, czy też jednak chcą oddać samochód z taką samą ilością paliwa, jaką otrzymali.

 

Wyraźnie wpisane!

Odbierając samochód z wypożyczalni należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie uszkodzenia dostarczanego pojazdu – powinny być one wyraźnie wpisane w protokół. Tylko na tej podstawie możemy później wykazać, że dane uszkodzenie nie powstało podczas naszej eksploatacji i to nie my jesteśmy za nie odpowiedzialni. Co prawda dbamy o to, aby wszelkie uszkodzenia były wyraźnie wpisane już przez nas do protokołu zdawczo-odbiorczego i sami wskazujemy je naszym klientom, to warto samodzielnie obejść samochód – dopiszemy wszystko na życzenie klienta.

 

Stan samochodu w momencie oddawania?

Jak powinien wyglądać samochód w momencie oddawania go do naszej wypożyczalni? Przede wszystkim powinien być schludny i czysty – zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Co prawda możemy przejąć całe sprzątanie samochodu od klienta, to jednak warto mieć na uwadze, że są to dodatkowe koszty, których można uniknąć przez proste odkurzenie wnętrza i umycie samochodu.

Jednocześnie należy pamiętać o paliwie – oddajemy samochód z taką samą ilością paliwa bądź decydujemy się na poniesienie kosztów związanych z jego zatankowaniem przez naszych pracowników. Nasza wypożyczalnia samochodów daje możliwość wyboru przy podpisywaniu umowy.

 

Wynajem samochodu

Podsumowując, oddając samochód do naszej wypożyczalni spisujemy drugi protokół zdawczo-odbiorczy i porównujemy do z pierwszym protokołem. Jeżeli są jakiekolwiek rozbieżności w obu protokołach związane ze stanem samochodu i warunkami wypożyczenia, to wspólnie z klientem wyjaśniamy je.