Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?

wynajem długoterminowy samochodów

Wynajem długoterminowy samochodów zyskuje na popularności. Polacy coraz częściej wybierają wynajęcie samochodu, niż jego zakup. Jest to opcja dostępna nie tylko dla firm, ale również dla osób prywatnych.

Popularność wynajmu długoterminowego samochodów w zeszłym roku wzrosła o około 10% w porównaniu do lat ubiegłych. Ma to związek z pakietem usług, jakie klienci otrzymują, w przypadku wynajmu. Zazwyczaj zostają oni doposażani w darmowy serwis, bieżące przeglądy i dokumentację, wymianę oraz przechowywanie opon. W cenie znajduje się również pakiet ubezpieczeń samochodu, a klient dopłaca jedynie do paliwa.

Wynajem długoterminowy samochodów a leasing

Z leasingu bardzo często korzystają firmy. Jest to metoda polegająca na dzierżawieniu samochodu bez ponoszenia wysokich kosztów. Jednak należy liczyć się z tym, że po wygaśnięciu okresu leasingowania pojazdu, koszty ponoszone w związku z korzystaniem z niego, znacząco wrosną, dlatego zazwyczaj jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest sprzedaż pojazdu. Trzeba pamiętać, że rynek samochodów używanych jest nieprzewidywalny i dynamiczny, przez co nie zawsze udaje się szybko sprzedać samochód po zakończonym leasingu.

Wynajem długoterminowy samochodów umożliwia, po wygaśnięciu umowy najmu, zwrócenie go firmie wynajmującej. Oczywiście można zdecydować się na wykup auta jednak jest to nieopłacalne, ponieważ cena wykupu jest bardzo wysoka. Koszty te wynikają z faktu, że przez cały okres trwania wynajmu, klient płaci jedynie za zużycie pojazdu, nie spłaca jego rynkowej wartości.

Wynajem długoterminowy samochodów – jak to działa?

Umowa najmu zawiera szacowany przebieg, jaki auto wykona w czasie trwania porozumienia. Dzięki temu przedsiębiorca może określić koszty eksploatacji samochodu, takie jak, zakup opon, wymiana zużytych części oraz przeglądy okresowe. Cena wynajmu obejmuje też koszty ubezpieczenia, assistance i auto zastępcze, zapewniające ciągłość użytkowania samochodu.

Wynajem długoterminowy samochodów można rozłożyć na stałe, miesięczne raty. To duże ułatwienie, umożliwiające klientom zaplanowanie budżetu.

Ponadto osoba wynajmująca nie musi zaprzątać sobie głowy sprawami związanymi z administracją pojazdu, ponieważ leżą one po stronie firmy. Przygotowanie auta do wydania, umawianie przeglądów, sprawy związane z mandatami – tym najczęściej zajmują się firmy, które wynajmują samochody. Takie działania powodują, że wynajem długoterminowy samochodów jest opcją coraz częściej wybieraną, zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przez przedsiębiorców.

Wynajem długoterminowy samochodów to usługa z pogranicza leasingu i wypożyczania samochodów. Zapewnia ona klientowi rozwiązania transportowe, a nie auto. W przypadku przedsiębiorców, jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że nie muszą oni powoływać do życia działu transportu. Ten rodzaj wynajmu nie wiąże się z koniecznością angażowania kapitału, ani nie obciąża zdolności kredytowej. Umowa może zostać zawarta na kilka dni, ale też na kilka lat. Nie da się ukryć, że wypożyczalnia samochodów różnicuje ceny w zależności od czasu trwania umowy.

Wynajem długoterminowy jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które odznaczają się sezonowością, a także tym potrzebującym samochodów w określonych terminach. Przedsiębiorcy, którzy dopiero wchodzą na rynek i nie wiedzą jeszcze jak ocenić swoje zapotrzebowanie na środki transportu również docenią możliwość wynajmu długoterminowego. Jednocześnie firmy, decydujące się na wynajem długoterminowy samochodu nie tracą zdolności kredytowej. Miesięczne opłaty za wynajem mogą zostać wliczone w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co skutkuje niższym podatkiem.

Jeśli chodzi o klientów indywidualnych, możliwość wynajmu długoterminowego jest doskonałym rozwiązaniem, w przypadku, gdy klientowi zależy na częstej zmianie auta, a nie na posiadaniu go na własność. Kiedy jedna umowa wynajmu się kończy, nic nie stoi na przeszkodzie, by podpisać kolejną, W ten sposób klienci mogą zmieniać auta co 2-3 lata, w zależności od długości trwania umowy. Ponadto, klient indywidualny nie musi borykać się z problemami związanymi z naprawą samochodu czy sprawami papierkowymi. Nie musi też martwić się o auto zastępcze w przypadku awarii czy wypadku eksploatowanego samochodu.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodów?

W koszty długoterminowego wynajmu samochodów zazwyczaj wchodzi kwota jednorazowej kaucji oraz comiesięczne opłaty za użytkowanie pojazdu. Wynajem długoterminowy samochodów uwzględnia limit kilometrów, jakie w przeciągu miesiąca może pokonać kierowca. Po przekroczeniu tego limitu, każdy dodatkowo przejechany kilometr, kosztuje kierowcę około 0,20-0,30 groszy. Kwota miesięcznej opłaty wynajmu długoterminowego samochodów zależna jest od wybranego modelu auta oraz długości trwania umowy i waha się od około 1 500 zł do nawet kilku tysięcy złotych.